Papier w możemy podzielić na kilka rodzajów. Papiery do pakowania różnią się też gramaturą co wpływa na jego sztywność i wytrzymałość.
Gramatura to masa papieru podawana w gramach na metr kwadratowy. Oznacza to tyle, że producent papieru potrzebował, w przypadku gramatury 90 g/m2, 90 g masy papierowej do stworzenia 1 metra kwadratowego papieru. Im większa gramatura tym papier staje się bardziej sztywny, grubszy oraz cięższy.
Papier pakowy – do 160 g/m2 (zobacz więcej)
Wytrzymałość jest różna dla oferowanych papierów ze względu na technologię produkcji i materiału, z którego powstają. Papiery pakowe służą również często jako przekładki, podkładki lub proste opakowanie. Zastosowanie znajdują również jako materiał na torby papierowe i worki lub jako wypełniacz paczki amortyzujący wstrząsy albo podkreślający estetykę pakowania z ekologicznym charakterem, który ma podstawy w jego produkcji. Wyspecjalizowane papiery pakowe posiadające atest spożywczy, służą również do pakowania żywności. Najpopularniejszy i najtańszy to papier szary, czyli makulaturowy, bardziej wytrzymały jest Kraft A-Liner. Najszlachetniejszy jest papier prążkowany. Charakteryzuje się wysoką gładkością i połyskiem oraz dużą wytrzymałością. Papier prążkowany oraz papier kraftliner nadają się do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Natomiast półpergamin jest to biały, cienki papier posiadający atest spożywczy do kontaktu z żywnością.
Karton
Kiedy papier zaczyna przekraczać 160 g/m2 możemy zacząć nazywać go kartonem. Jego gramatura dochodzi do ok. 315 g/m2. Można go, z pewnym ograniczeniem, wyginać i formować. Karton jest znacznie sztywniejszy od papieru do druku. Najczęstszymi przykładami kartonu są bloki techniczne, okładki książek czy katalogów.
Tektura (zobacz więcej)
To każdy rodzaj papieru, którego gramatura przekracza 315 g/m2. Możemy spotkać tektury lite lub wielowarstwowe. Tektury wielowarstwowe produkowane są z kilku warstw, linerów (warstwy płaskie) oraz flutingów (warstwy falowane, które zajmują środek tektury). Oznacza to, że dana tektura będzie bardziej lub mniej odporna na czynniki zewnętrzne czy też zniszczenia fizyczne. Tekturę najczęściej wykorzystuje się do tworzenia opakowań, pudełek.
Wyróżniamy cztery gatunki tektury ze względu na jej budowę: